راهنمای خرید سرور

چگونه یک سرور مناسب را برای کسب و کارتان انتخاب کنید؟

 
انواع مختلف سرور:
چه این اولین باری است که یک سرور می خواهید تهیه کنید، چه سرورهای قدیمی را جایگزین می کنید و چه برای توسعه کسب و کارتان یک سرور جدید به سرورهای موجود اضافه می کنید، عوامل زیادی در انتخاب یک سرور مناسب اختصاصی و پرقدرت، دخیل هستند.
تعدادی از نیازمندهای کاری میان شرکت های کوچک و متوسط ، با شرکت ها و سازمان های بزرگ مشترک است. کارهایی مانند میزبانی فایل گرفته تا میزبانی اتوماسیون های اداری، سرور وب و ... 

برای انتخاب یک سرور باید به ترتیب به سوالات زیر پاسخ دهید:

 1. سیستم عامل اصلی مورد نظر برای راه اندازی سرور چیست؟
 2.  تعداد کاربرانی که به طور همزمان متصل خواهند شد چند نفر خواهند بود؟
 3. میزان فضای ذخیره مورد نیاز چقدر است؟

 پس از اینکه پاسخ سوالات بالا را مشخص کردید، نوبت می رسد به انتخاب شکل ظاهری مناسب برای سرور

انواع سرور از نظر شکل ظاهری

سرورها در کل در 3 شکل تولید می شوند: ایستاده (Tower)، رک (Rack) و Blade
 

سرورهای ایستاده (Tower)

tower-servers.jpg
این نوع سرورها، ایستاده هستند و تمامی اجزای معمولی و سنتی سرورها را در خود دارند مانند هارد دیسک، مادربورد، CPU، شبکه، کابل، منبع تغذیه و ... معمولاً به سرورهای تاور دیسک های اضافی برای بالابردن میزان ذخیره سازی اطلاعات اضافه می شود. این شکل از سرورها به نسبت شکل های دیگر معمولاً به فضای بیشتری نیاز دارند و مقیاس پذیری کمتری دارند.
سرورهای تاور بیشتر برای استفاده در فضاهای اداری کوچک، ایده آل هستند و می توانند توان پردازشی مناسب و فضای ذخیره سازی داخلی بالایی را در اختیار قرار دهند.


سرورهای قابل نصب در رک (Rack Mount Servers)

rack-servers.jpg این نوع سرورها به صورت ویژه برای قرارگیری در فضاهای کوچک درون رک ها و یا کابینت های استاندارد 19 اینچی طراحی شده اند.مدل های قابل نصب در رک، شکاف های گسترش پذیر دارند، از این شکاف ها برای اضافه کردن کارت های شبکه یا ماژول های فیبر نوری و ... استفاده می شود. استفاده از این نوع سرورها یعنی استفاده بهینه از فضا. همچنین، مدیریت متمرکز سرور و کابل کشی را مهیا می کند. اضافه بر آن، استفاده از سرورهای قابل نصب در رک، گسترش پذیری زیر ساخت های شما را بالا می برد. با این روش می توان سرورهای بیشتری بر طبق نیاز در آینده اضافه کرد و آن ها را به دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات تحت شبکه NAS یا تحت شبکه SAN متصل نمود.
 
نکته مهم آن است که در مقایسه با شکل ساختاری بلید، سرورهای قابل نصب در رک، محدودیت بیشتری در تعداد درایورها و حافظه ایی که می توان نصب کرد دارند.
 
سرورهای قابل نصب در رک طراحی شده اند تا در قالب یک مجموعه ی به هم پیوسته، کار کنند اما بدون وابستگی و تجمیع پذیری ایی که در نوع بلید وجود دارد، که این موجب می شود این نوع سرورها، قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشند. همچنین می توانید سرورهای مختلف شرکت های متفاوت را در یک رک در کنار هم بکار ببرید چرا که این سرورها ازاجزای اشتراکی هم استفاده مستقیم نمی کنند.استفاده از این نوع سرورها برای مراکز داده، در کنار فضاهای ذخیره سازی اطلاعات، ایده آل هستند. آن ها، توان پردازشی حداکثری را در یک فضای محدودشده، ارائه می کنند
 

 سرورهای Blade

blade-servers.jpgسرورهای کوچکی هستند که در قفسه های پره دار جانمایی شده اند. این نوع طراحی، این امکان را می دهد تا تعداد زیادی سرور را در یک فضای کوچک قرار داد. یک قفسه، فضای لازم برای قرارگرفتن سرورها و ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات و همچنین تعداد زیادی اجزای اشتراکی را مانند منبع تغذیه، تهویه، شبکه و ... که همه توسط یک سیستم مدیریتی کنترل می شوند، با هم مهیا می کند.این نوع از سرورها به طور کلی فضای کمتری اشغال می کنند. برق کمتری به ازای هر سرور مصرف می کنند چرا که از منبع تغذیه و تهویه مشترک استفاده می کنند، که این موجب می شود گرمای کمتری ایجاد شود و در نتیجه هزینه ی کمتری برای خنک کردن صرف شود.
در برخی از این نوع قفسه های سرور، می توان تعداد سرورها را تا 60% افزایش داد.
این نوع سرورها، برای استفاده در مراکز داده در کنار فضاهای ذخیره سازی اطلاعات خارجی ایده آل هستند. آن ها، توان پردازشی حداکثری را در یک فضای محدود، مصرف کمتر برق و تهویه ی حداقل شده، ارائه می کنند.
 
 
 
 
 

 به دنبال چه ویژگی هایی بگردید؟

 
 در هنگام انتخاب یک سرور مناسب برای فضای کاری و نیازمندی هایتان، مهم است که این نکات را در نظر داشته باشید:
 
 1. برآورد فضای دیسک مورد نیاز از طریق ارزیابی حجم داده ی فعلی و میزان ایجاد داده های جدید در ماه. سروری را در نظر بگیرید که بتواند به شما امکان اضافه کردن درایوهای بیشتر را بر اساس نیاز و با افزایش حجم اطلاعات بدهد.
 2. تولیدکنندگان نرم افزارها، حداقل میزان حافظه و میزان پیشنهادی آن را برای کارایی بهتر نرم افزارهایشان مشخص می کنند. در صورت امکان، به اندازه ی میزان پیشنهاد شده حافظه برای هر نرم افزار خریداری کنید.
 3. اگر سرور شما برای کارهای بسیار مهم و کاربردهای حیاتی استفاده خواهد شد، شما باید حداقل امکان RAID1 را داشته باشید، که به این ترتیب داده های شما بر روی بیش از یک درایو ذخیره می شود تا در صورتیکه یکی از آن ها دچار مشکل شد، اطلاعاتتان از بین نرود.
 4. تا جای امکان تلاش کنید که سروری خریداری کنید که در قبال اجزای سخت افزاری آن گارانتی معتبر وجود داشته باشد. رایان روش سنه با شبکه وسیع ارتباطی خود با تأمین کنندگان، بهترین نوع سرورها را از برترین برندها به شما ارائه می نماید.
 5. بهتر است محلی که سرور را از آن خریداری می کنید توان فنی و نیروی تخصصی لازم برای راه اندازی، نگه داری و رفع نقص اشکالات احتمالی را داشته باشد تا در صورت بروز اشکالات، در اسرع وقت راه حل های مناسب را ارائه کنند. شرکت رایان روش سنه، با کارشناسان متخصص و باتجربه خود، شما را پس از خرید سرور، همراهی خواهد کرد.

 


پیشرفت های جدید در فناوری سرورها

 •  فن آوری Hyper-Threading  که بر روی CPU های اینتل مدل Xeon ارائه شده است موجب می شود تا یک پردازشگر از دید سیستم عامل مانند دو پردازشگر به نظر آید که به این ترتیب، منابع قابل دسترس و قابل استفاده ی سرویس ها و برنامه ها، دو برابر خواهند شد.
 • Toolless internal design یا طراحی داخلی بدون نیاز به ابزار، در یک سرور این امکان را مهیا می کند که بدون نیاز به ابزار، به بخش های مختلف سرور دستیابی داشته باشید.
سطوح جدیدی از حفاظت از حافظه ارائه شده اند. به کمک این نوآوری ها، میزان تحمل خطا در سرورها برای برنامه ها و کاربردهایی که سطوح بالایی از دسترس پذیری را نیاز دارند، بیشتر شده است. این نوآوری ها به طور خلاصه عبارتند از:
 
 1. Online Spare Memory از طریق رزرو کردن بخشی از حافظه به عنوان یدکی،در برابر خطاهای تک-بیت و خطای DRAM RAM های داینامیک حفاظت می کند.
 2. Hot Plug Mirrored Memory از طریق نوشتن داده ها به طور همزمان بر روی دو دسته از حافظه، اما استفاده از یک دسته از آن ها، حفاظت کامل را در برابر خطای تک-بیت و چند-بیت بوجود می آورد.
 3. Hot Plug RAID Memory به زیر بخش حافظه اجازه می دهد تا به طور مداوم فعالیت کند حتی در صورتیکه حافظه اصلی به طور کامل از کار بیفتد.